back to top

Prehrana kod proljeva – Koja je hrana dobra za liječenje proljeva?

Što jesti kada imate proljev?

Ako se pojavi proljev, možda prvo na što biste trebali obratiti pažnju je hrana. Prehrana kod proljeva može značajno utjecati na to da ova tegoba što prije prestane.

Često se nije lako odreći se nekih namirnica, ali radi bržeg oporavka treba pripaziti što smijete, a što ne smijete jesti ako imate proljev.

Postoje namirnice koje mogu pogoršati stanje proljeva i trebali biste ih isključiti iz prehrane barem dok tegobe ne nestanu.

Ako ne znate što je od hrane dobro za proljev, donosimo vam vodič koju hranu trebate konzumirati protiv proljeva.

Dijeta i proljev

Bilo da je proljev privremen ili uzrokovan određenim alergijama, trovanjem hranom ili kroničnim stanjem kao što je sindrom iritabilnog crijeva ili Crohnova bolest, prehrana i proljev usko su povezani.

Čak i ako imate dugotrajna stanja koja utječu na vaš probavni sustav, hrana koju jedete može uvelike utjecati na vašu probavu.

Kada se povremeno pojavi proljev, postoji određena hrana koju možete jesti kako biste vratili svoj probavni sustav na pravi put. Osim toga, postoje određene namirnice koje biste trebali izbjegavati.

Dijeta protiv proljeva – Koju hranu jesti

Kada imate proljev, hrana koju jedete i izbjegavate može biti presudna za brži oporavak. Ovdje dolazi hrana BRAT.

BRAT je skraćenica na engleskom jeziku koja uključuje početno slovo namirnica koje čine ovu dijetu. To su banane, riža, sok od jabuke i tost.

Ove namirnice su osnova, ali osim njih možete koristiti i druge. Osim hrane, vrlo je važno i kakvu tekućinu pijete ako imate problema s proljevom. Tekućina vam pomaže da ostanete hidrirani i nadoknađujete izgubljeno. Voda se podrazumijeva.

  • Krekeri
  • zobeno brašno
  • Čaj
  • Bistra, posna juha
  • Kuhani krumpiri
  • Kokosova voda sa vitaminima itd.

Nakon što osjetite da se oporavljate, možete dodati hranu poput jaja.

Pogledajmo pobliže.

prehrana kod proljeva
Prehrana kod proljeva

Voće

Banane su lako probavljive, što ih čini dobrim izborom za one s poremećenim probavnim sustavom. Izvrstan su izvor kalcija, važnog elektrolita koji se može potrošiti kada imate proljev.

Konzumiranje topivih vlakana može pomoći u apsorpciji tekućine u crijevima, sprječavajući zatvor.

Sok od jabuke također je dobar izbor. Kora jabuke sadrži netopiva vlakna koja u ovom slučaju mogu opteretiti vaš probavni sustav. Stoga je bolje piti cijeđenu jabuku.

Povrće

Povrće je izuzetno bogato hranjivim tvarima, ali nije baš probavljivo ako se jede sirovo. Ako imate proljev, trebali biste u prehranu uvrstiti povrće, ali oguljeno, očišćeno i dobro kuhano.

Krumpir se ne preporučuje u nekim dijetama za mršavljenje, ali ne bi ga bilo loše jesti kod proljeva.

Izbjegavajte brokulu, cvjetaču, papriku, grašak, zeleno lisnato povrće i kukuruz jer mogu izazvati plinove.

Prehrana kod proljeva – Žitarice

Naglasak treba staviti na lako probavljive žitarice. Zobene pahuljice su dobar izvor topivih vlakana. Može pomoći kod smanjenog proljeva. Podrazumijeva se da ga jedete bez dodataka poput šećera, meda, sirupa ili mliječnih proizvoda.

Integralna pšenica općenito je zdravija opcija za tost, ali bijeli kruh je možda bolji jer je lakše probavljiv.

Prezle se najčešće prave od bijelog brašna. Osim toga, sadrže i sol koja može pomoći u uspostavljanju ravnoteže natrija u tijelu.

Obična bijela riža također se lako probavlja i korisna je za rijetku stolicu. Tjestenina od bijelog brašna korisna je i u prehrani kod proljeva.

prehrana kod proljeva
Prehrana kod proljeva

Mliječni proizvodi

U slučaju proljeva svakako treba izbjegavati mliječne proizvode, barem dok se ne pokažu znakovi poboljšanja.

Iznimka je malo jogurta koji nema puno masti. Jogurt ne smije sadržavati šećer i dodatne zaslađivače koji mogu izazvati plinove.

Proteini

Pileće bijelo meso je lako probavljivo i dobar je izvor životinjskih proteina. U prehranu možete uključiti i nemasnu govedinu, svinjetinu, puretinu i ribu.

Pića

Važno je da unosite dovoljne količine vode. Kokosova voda također je dobar izbor za održavanje hidratacije. Neki sportski napici dolaze u obzir, ali pod uvjetom da nemaju dodatne zaslađivače.

Kada pijete tekućine, pazite da su na sobnoj temperaturi, vrlo hladni ili vrući napici mogu stimulirati rad crijeva.

Čaj protiv proljeva može biti koristan, ali i tu treba biti oprezan. Ne preporučuje se svaka vrsta čaja. Čaj od kamilice, hajdučke trave, šipka ili čaj od metvice dobar je u borbi protiv proljeva.

Deserti i slatkiši

Ono što treba izbjegavati su tvrdi bomboni i žvakaće gume, kao i sladoledi i namirnice poput pudinga, koje obično sadrže visok udio šećera i postotak mlijeka, što svakako treba izbjegavati.

prehrana kod proljeva
Prehrana kod proljeva - Koja je hrana dobra za liječenje proljeva?

Hrana koju treba izbjegavati kod proljeva

Kada imate ili se oporavljate od proljeva, postoji niz namirnica koje želite izbjegavati. Ove namirnice mogu pokrenuti probavni sustav i pogoršati ili produljiti proljev.

Hrana koju treba izbjegavati tijekom proljeva uključuje:

  • Mlijeko i mliječni proizvodi
  • Pržena i masna hrana
  • Začinjene hrane
  • Prerađene hrane
  • Svinjetina i teletina (meko meso nije zabranjeno)
  • Sardine
  • Sirovo povrće
  • Luk
  • Kukuruz
  • Agrumi
  • Voće poput ananasa, trešanja, grožđa, smokava
  • Alkohol
  • Kava i druga pića koja sadrže kofein
  • Gazirana pića
  • Umjetni zaslađivači

Dijeta može uzrokovati i liječiti proljev.

Kada imate proljev, odmorite se, pijte puno vode i počnite s hranom BRAT. Nakon nekoliko dana možete početi dodavati hranu poput mekog mesa i jaja.

Stanje proljeva obično ne traje dugo i možete se oporaviti za samo nekoliko dana, ponekad čak i za jedan dan.

U svakom slučaju, dijeta za proljev je ono na što se trebate usredotočiti. To nije velika žrtva na duži vremenski period. Što se prije riješite nepotrebne hrane, prije ćete izliječiti proljev.

Nadamo se da ste u ovom tekstu pronašli odgovor na pitanje “Što jesti kada imate proljev?”.

Preporuka

drugi upravo čitaju