back to top

Prištići na licu – Zašto nastaju i kako ih ukloniti

Postoje mnogi vanjski čimbenici kao i čimbenici ponašanja koji mogu učiniti određena područja vašeg lica sklonima prištićima.

Muče vas prištići na licu? Nije mali broj onih koji se susreću s ovim problemom kože. Prištići na licu i obrazima karakteristični su uglavnom za mlađe osobe, osobito u pubertetu.

Međutim, nije neuobičajeno da akne na licu dulje traju. Što je uzrok i kako ih se riješiti saznat ćete ako nastavite čitati ovaj tekst.

Bez obzira na to gdje se pojavljuju, akne su rezultat začepljenih pora zbog viška masnoće, prljavštine i mrtvih stanica kože. Općenito su dostupni u crnoj ili bijeloj boji. Međutim, ako bakterije uđu u mješavinu, komedon se može upaliti i proizvesti crvenkasti prištić.

No, postoje i najteži oblici akni, cistični prištići, koji se stvaraju ispod površine kože i mogu ostaviti trajne ožiljke.

Pročitajte o glavnim područjima na kojima se akne pojavljuju na licu i što ih može uzrokovati.

pristici na licu
Muče vas prištići na licu? Nije mali broj onih koji se susreću s ovim problemom kože.

Dijelovi lica koji su skloni prištićima i aknama

Određeni dijelovi lica osjetljiviji su na pojavu akni. Prištići se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu lica u različitim oblicima i veličinama. Što uzrokuje prištiće na čelu, nosu, obrazima i drugim dijelovima lica?

Zašto se pojavljuju prištići na čelu

Akne na čelu najčešće nastaju zbog masne kože. No, razlog može biti i vaša kosa.

Kosa koja pada na čelo može značajno pridonijeti zadržavanju nečistoće na koži, a pojedini proizvodi naneseni na kosu samo će ubrzati nastanak prištića na čelu.

Akne na čelu mogu nastati i od gljivica koje otpadaju s tjemena i ostaju u porama. To doprinosi nakupljanju viška znoja i ulja. Ovaj tip se vjerojatno nikada neće razbuktati, ali može uzrokovati da koža na čelu postane gruba.

Ovu vrstu akni najbolje je liječiti sredstvom za pranje na bazi sumpora. Preparati protiv prhuti posredno mogu utjecati na smanjenje prištića na čelu.

Ako imate naviku nositi šešire ili kape, pokušajte ih održavati čistima.

Prištići na nosu

Prištići koji se pojavljuju na nosu uglavnom su manji i ne uzrokuju ozbiljne upale. To su uglavnom miteseri kod onih s masnom kožom. I tu vidimo da je masna koža glavni krivac za prištiće.

Oko nosa ima više lojnih žlijezda nego na ostalim dijelovima lica, pa je kod većine ljudi uobičajeno da se prištići pojavljuju upravo ovdje, osobito onima s općenito masnom kožom.

Možda je najbolji način da se riješite akni na nosu oduprijeti se želji da istisnete mitesere. Što se više igrate s njima, veća je vjerojatnost da će se zaprljati, nakupiti više ulja i mrtvih stanica kože te postati upaljeni.

Umjesto toga, pokušajte s proizvodima za piling koji sadrže salicilnu ili mliječnu kiselinu.

Ako nosite naočale, pripazite da nisu preuske i da ne naliježu previše na nos. Nepotreban pritisak može dovesti do akni.

Prištići na obrazima

Znanstvenici ne mogu u potpunosti utvrditi uzrok prištića na obrazima, ali njihovu pojavu najčešće pripisuju genetici.

No, prištići na obrazima mogu nastati zbog vaših svakodnevnih aktivnosti i navika. U osnovi sve što prislonite i pritisnete na kožu na licu može uzrokovati nakupljanje ulja, bakterija i mrtvih stanica, što na kraju može uzrokovati akne.

Telefon, jastuci, posteljina, šal, pa čak i ruke mogu igrati ulogu u svemu tome.

Kako djelovati preventivno kada su u pitanju prištići na obrazima?

Rješenje je vrlo jednostavno. Pokušajte održavati svoje lice čistim i izbjegavajte dodirivanje lica što je manje moguće tijekom dana. Na taj način ćete smanjiti količinu bakterija i ulja koje se unose u kožu.

Još jedna stvar koju treba imati na umu je da se rosacea često pojavljuje na obrazima, što može uzrokovati male, crvene kvržice u obliku akni.

pristici na licu
Znanstvenici ne mogu u potpunosti utvrditi uzrok prištića na obrazima, ali njihovu pojavu najčešće pripisuju genetici.

Prištići na bradi

Još jedno područje na kojem se mogu pojaviti prištići je brada i oko usta. Često su uzrokovane promjenama u razini hormona.

Obično su rezultat viška androgena, koji pretjerano stimuliraju lojne žlijezde i začepljuju pore. Hormoni se mogu povećati tijekom menstrualnog ciklusa ili zbog uzimanja određenih lijekova tijekom trudnoće.

Hormonska neravnoteža također može biti povezana s prehranom. Postoje neki pokazatelji da djeca mogu pobijediti akne.

Hrana s visokim udjelom ugljikohidrata ili mliječne kiseline može utjecati na razinu hormona. Pripazite na prehranu, smanjite unos šećera, bijelog kruha, prerađene hrane i mliječnih proizvoda. Možda će pridonijeti nestanku prištića na bradi.

Kako ukloniti prištiće na licu?

Bez obzira na to jesu li vam se već pojavili prištići na licu ili želite spriječiti njihovu pojavu, morate voditi računa o nekim stvarima.

Ako povremeno imate potkožne prištiće na licu, bijele prištiće ili slično, pokušajte slijediti neke od uputa koje ćemo vam dati.

To će u velikoj mjeri odgovoriti na pitanje kako liječiti prištiće na licu.

Ispravno operite lice

Kako biste spriječili pojavu prištića, važno je svakodnevno uklanjati višak masnoće, prljavštinu i znoj. Međutim, pranje lica više od dva puta dnevno može pogoršati akne.

Ne perite lice jakim sredstvima za čišćenje koja isušuju kožu. Koristite sredstvo za čišćenje bez alkohola.

Kako oprati lice:

  • Navlažite lice toplom vodom
  • Nanesite blago sredstvo za čišćenje laganim, kružnim pokretima prstima, a ne krpom
  • Temeljito isperite i osušite

Budite upoznati sa svojim tipom kože

Svatko može dobiti prištiće, bez obzira na tip kože. Masna koža je najsklonija prištićima. To je uzrokovano žlijezdama lojnicama na vašoj koži koje proizvode previše masnog sebuma.

Drugi tip kože koji može izazvati prištiće je mješovita koža. To znači da imate i suha i masna područja. Salo je obično na čelu, nosu i bradi.

Poznavanje vašeg tipa kože može vam pomoći u odabiru pravih proizvoda za njegu kože.

Vlažite kožu

Hidratantne kreme pomažu održati kožu hidratiziranom. Međutim, mnoge hidratantne kreme sadrže ulje, sintetičke mirise ili druge sastojke koji mogu iritirati kožu i uzrokovati prištiće.

Kako biste spriječili pojavu prištića, koristite nekomedogene hidratantne kreme bez mirisa nakon pranja lica ili kada vam je koža suha.

Ostanite hidrirani

Ako ste dehidrirani, vaše tijelo može dati signal uljnim žlijezdama vaše kože da proizvode više ulja. Dehidracija također daje vašoj koži debeli izgled i potiče upalu i crvenilo.

Kako bi vaše tijelo bilo dovoljno hidrirano, pijte najmanje osam čaša vode dnevno. Pijte više ako vježbate, ako ste trudni ili dojite te ako provodite vrijeme u vrućim i vlažnim okruženjima.

pristici na licu
Kako ukloniti prištiće na licu?

Ograničite upotrebu šminke

Šminka se često koristi za prikrivanje prištića. Međutim, može začepiti pore. Kada nosite rumenilo, izbjegavajte masne, teške podloge i koristite nekomedogene proizvode.

Masni ili masni šamponi, sredstva za pranje tijela, kreme za brijanje i proizvodi za oblikovanje kose mogu uzrokovati prištiće. Kako biste spriječili izbijanje akni na licu, odaberite nekomedogene opcije.

Ne diraj svoje lice

Ruke su najizloženije prljavštini i bakterijama. Svaki put kad dodirnete lice, neke od nečistoća koje začepljuju pore mogu se prenijeti na vašu kožu.

Redovito perite ruke i pokušajte što manje dodirivati ​​lice.

Ograničite izlaganje suncu

Kratkotrajno izlaganje suncu može isušiti prištiće, ali dugoročno mogu izazvati velike probleme. Često izlaganje suncu dehidrira kožu, što s vremenom uzrokuje više masnoće i začepljuje pore.

Važno je koristiti kremu za sunčanje kako biste spriječili rak kože. Međutim, mnoge kreme za sunčanje su masne. Stoga budite oprezni pri odabiru kreme za zaštitu od sunca i prištića.

Nemojte istiskivati ​​prištiće na licu

Koliko god bilo primamljivo istisnuti bijeli prištić na licu ili nosu, nemojte. Cijeđenje prištića može uzrokovati krvarenje, ozbiljne ožiljke ili infekciju. Također može povećati upalu i začepiti okolne pore, pogoršavajući prištiće.

Pokušajte s uljem čajevca

Ulje čajevca popularan je lijek za prištiće. Njegovom uporabom može se smanjiti broj lezija.

Za korištenje ulja čajevca za prištiće, nanesite nekoliko kapi na zahvaćeno područje. Također možete dodati nekoliko kapi svom dnevnom sredstvu za čišćenje ili hidratantnoj kremi.

Prije nego što nanesete nerazrijeđeno ulje čajevca na lice, napravite test da vidite kako će vaša koža reagirati. Nanesite nekoliko kapi na podlakticu i pričekajte nekoliko sati. Ako se pojavi iritacija, razrijedite ulje prije upotrebe.

Koristite antibiotike

Antibiotici pomažu smanjiti upalu i bakterije na koži. Mogu se nanositi na kožu ili uzimati oralno. Oni koji se uzimaju oralno obično su posljednje sredstvo i koriste se uglavnom kada drugi tretmani ne uspiju.

Dugotrajna uporaba antibiotika povećava rizik od rezistencije na antibiotike. Ako vam liječnik preporuči ovu vrstu terapije protiv akni, svakako porazgovarajte s njim o rizicima i nuspojavama.

Izbjegavajte određenu hranu

Konzumiranje hrane s visokim glikemijskim indeksom može uzrokovati akne. Hrana i pića s visokim glikemijskim indeksom, poput čipsa, peciva od bijelog brašna i bezalkoholnih pića, povećavaju šećer u krvi i često su manje hranjivi od hrane s niskim glikemijskim indeksom.

Konzumacija mliječnih proizvoda također može izazvati akne i prištiće na licu.

Smanjiti stres

Stres ne uzrokuje prištiće, ali ih može pogoršati. Istraživanja pokazuju da kada ste pod stresom, vaše tijelo proizvodi više hormona koji stimuliraju ulja. Neke od aktivnosti koje će vam pomoći u borbi protiv stresa su joga, meditacija, masaža i slično.

Prirodni lijekovi za bubuljice na licu

Kombinacija određenih namirnica i biljaka te njihova primjena može doprinijeti da se riješite svih onih potkožnih, bijelih i crnih akni i mitesera na licu.

Ovdje također treba biti oprezan ako ste alergični na neku od namirnica.

  1. Med: Antibakterijska svojstva mogu dobro utjecati na akne i prištiće na licu
  2. Bijeli luk: Iako je neugodnog mirisa, češnjak ima značajna ljekovita svojstva za cijeli organizam.
  3. Bogata vitaminom C može imati značajan učinak na vašu kožu
  4. Led: ako je došlo do upale, led može privremeno ukloniti tegobe.
  5. Bjelanjci: maska ​​od jaja često se preporučuje kao metoda njege lica, stoga ne čudi što bjelanjak kao njegov sastojak ima pozitivne učinke kada je riječ o liječenju prištića na licu.
  6. Krastavac: biljka koja također ima pozitivne učinke, posebno u kombinaciji s kurkumom ili limunom.

Svatko može dobiti prištiće s vremena na vrijeme. Brojni su uzroci njihove pojave poput razine hormona, stresa, genetike, prehrane i vanjskih utjecaja. Neki lijekovi također mogu uzrokovati prištiće.

U najboljem slučaju, prištići na licu su neugodni. U najgorem slučaju, mogu uzrokovati trajne ožiljke, tešku tjeskobu ili depresiju.

Koji god plan prevencije odabrali, strpljenje i dosljednost su ključni. Prištići na licu ne mogu nestati preko noći, stoga treba biti strpljiv.

Ovo je kratki vodič gdje se na licu najčešće pojavljuju prištići i akne te kako ih spriječiti. Neke od preporuka možete slijediti i isprobati, ali naš savjet je da svakako potražite mišljenje svog liječnika.

Preporuka

drugi upravo čitaju