back to top

Kubanska kuhinja – Gastronomija koja odiše revolucijom

Specifični začini, ljekovite trave, uvijek svježe voće i povrće i morski plodovi nezaobilazan su dio ove kuhinje.

Kubanska kuhinja egzotična je poput zemlje iz koje potiče i krije čitavu riznicu okusa, boja i mirisa koji se nalaze u gotovo svakom njenom zalogaju.

Nastala je kao mješavina afričke kuhinje, uz primjese španskih i karipskih gastro impulsa. 

Revolucija se nalazi u samoj srži ove zemlje, pa tako i u kuhinji, koja je za Evropljane nešto sasvim novo, neobično, zanimljivo i nadasve ukusno.
Način pripreme jela na Kubi i recepti su tipično španski, dok je poseban karakter jelima dat upotrebom raznovrsnih začina i tropskih okusa koji se široko koriste u regionu Kariba. Tipična kubanska jela sadrže crni grah, žutu rižu, kuhanu govedinu ili svinjetinu, začine, lagane sosove i tropsko voće.

Veliki udarac na tradicionalnu kuhinju Kube predstavlja period u kojem država određuje količinu i vrstu namirnica koje se koriste u ishrani, tako da je rasprostranjenost i ponuda nacionalnih specijaliteta ograničena.

Restorani (samouslužni ili sa poslugom) su u pravilu jeftini. Kuhinja je kontinentalna ili kubanska s jakim naglaskom na morske plodove.

cuba

Šta kažu historija i geografija

Republika Kuba je otočna država sa više od 1.500 otoka, smještenih između Meksičkog zaljeva, Karipskog mora i Atlantskog okeana. Odlikuje ju tropska klima zbog koje život cvjeta u svim oblicima te tako na Kubi uspijevaju duhan i šećerna trska, banana, papaja, ananas, kakaovac, mango i druge tropske kulture.

Kako je „strateški” smještena između Sjeverne i Južne Amerike, njeno stanovništvo čini jedinstven spoj autohtonih Indijanaca, Afrikanaca, Španaca i Kineza.

Kubanska historija datira još od Kolumbovog otkrića Amerike, 1492. godine, koje je za domicilno indijansko stanovništvo značilo i istrebljenje. Narednih 388 godina Kuba se nalazila pod španskom upravom, što je okončano tek Špansko-američkim ratom. Godine 1902. Kuba je stekla nezavisnost.

Međutim, za nju su hronično zainteresovane SAD. Alejandro Castro Ruz i Ernesto Che Guevara su 1956. godine ujedinili Kubance i poveli ih u trogodišnji gerilski oslobodilački rat.

Tako je Kuba 1959.g. postala prva socijalistička država u Latinskoj Americi te dolazi u izravan sukob s vanjskom politikom i interesima SAD-a. Fidel Castro, prvo premijer, a od 1976. i predsjednik, i Che Guevara dobijaju brojne simpatije i pobornike svojih revolucionarnih ideja.

Početkom ‘60-ih, SAD prekidaju diplomatske odnose sa Kubom i stavljaju je pod embargo. Raspadom SSSR-a, najvećeg partnera u trgovini, zemlja pada u duboku ekonomsku krizu, iz koje je koliko-toliko izvlači turizam, koji raste iz godine u godinu.

Uprkos svemu, stanovnici Kube su simbol otpora, a ova zemlja je jedna od najpoželjnijih turističkih destinacija, gdje turisti za relativno malu količinu novca uživaju u pozitivnoj energiji, hrani, koktelima, pjesmi i vrućoj salsi.

kubanska kuhinja
Kubanska kuhinja je dosta raznolika

Kubanska kuhinja

Na Kubi danas imamo prilično neobičnu situaciju. S jedne strane tu je kult Fidela Castra, Che Guevare te čuvenog američkog pisca Ernesta Hemingwaya, prastari američki automobili i veliko siromaštvo, dok su sa druge strane luksuzna hotelska zdanja, napravljena po zapadnim standardima, a koja nude sav komfor koji se za novac može dobiti. Sve se to, naravno, odrazilo i na kuhinju.


Doručak je veoma bitan obrok na Kubi. Obično će vas dočekati hljeb sa puterom, omlet, croquetas, komadi pržene dimljene slanine umotani u rolne i kafa s mlijekom.  

Jaja, riža, tropsko voće poput banane i papaje služe se kao predjelo, dodatak glavnom jelu ili kao osnova deserta. Meso, najčešće svinjsko ili ptičje, jede se uglavnom na „kreolski” način ili na roštilju i prethodno marinirano u soku od narandže.

Arroz con Pollo, jelo s rižom i piletinom je jedan od tipičnih autohtonih specijaliteta, dok je Sofrito osnova velikog broja kubanskih jela. Sastoji se od crnog i bijelog luka, zelenih paprika, bibera i origana, proprženih na maslinovom ulju.

Umak koji obogaćuje jela od svinjetine i korjenastog povrća poput yucce i malange je Moji ili Mojito, a sastoji se od ulja, crnog i bijelog luka, začina i soka gorke narandže ili limete.

U glavne namirnice spadaju i crveni i crni grah, koji se često, zajedno sa rižom, ukuhava u gustu smjesu i čini još jedno kubansko jelo – Moros y cristiano.

Osnovu kubanske ishrane čine i kukuruz, proso, boniato i manioca, razno povrće, riba (najviše bakalar) i voće. Za salate se najviše koriste kombinacije avokada, krastavaca, mrkve, zelja i rotkvice, dok od začina preovladavaju kurkuma, origano, bijeli luk, kumin, paprika i šafran.


Ljubitelji morskih plodova na Kubi mogu probati veliki broj ribljih specijaliteta, ali i ugrožene vrste – jastoga i kornjaču, koji su zbog intenzivnog izlova gotovo izumrli.

Turistima se preporučuju i mali zalogaju poput pastelitosa, croquetasa, bocaditosa i empanadasa, a vrijedi probati i tamalese, zalogaje od kukuruznog brašna, komadića svinjetine i zamotane u listove kukuruza.


Za desert se preporučuje karamel puding Flan de caramelo, kugla sladoleda ili neko tropsko voće.


Rum je kubansko nacionalno piće i sve počinje od njega. Nakon njega, najpopularnije piće je pivo. Ukoliko želite da se osjećate poput Hemingwaya, probajte koktel Daiquiri, a popularni su i Mojito i Cuba libre.

kubanska kuhinja
Kakva je kubanska kuhinja?

Običaji na koje treba obratiti pažnju

Na Kubi se očekuju umjerene napojnice. Međutim, kako Kubom prolazi sve više stranaca, veliki broj radnika, koji inače ne bi trebali, počeli su zahtijevati napojnice.

Rukovanje je normalan oblik pozdrava. Kubanci, po pravilu, oslovljavaju jedni druge sa compañero, ali turisti bi trebali koristiti señor ili señora. Neki Kubanci imaju dva prezimena nakon imena, a prvo prezime je ono koje treba koristiti.

Prilikom posjeta nečijem domu trebalo bi se ponašati u skladu sa uobičajenom ljubaznošću, a u slučaju poziva na obrok može se donijeti mali poklon.


Formalno odijevanje je vrlo često nepotrebno, a šeširi se rijetko nose. Muškarci ne bi trebali nositi kratke hlače, osim na ili u blizini plaže. Žene nose lagane pamučne haljine ili hlače tokom dana te cocktail haljine za obične večeri.

Papa Rellena

Sastojci: 6 velikih krompira, ¼ šolje paradajz pirea, ½ šolje supe u kocki, 6 kašika prezle, 1 kašičica prepečenog šafrana, 1 jaje, 6 kašika suhog vina, 1 velika paprika, 100 g faširanog mesa, malo sjeckane slanine, 1 kašicica soli, 6 kašika ulja

Priprema: Ogulite krompir, probušite sredinu (ne do kraja) i napunite slaninom, mesom, lukom, biberom i paprikom. Umutite jaje i pomiješajte sa prezlom, pa zatvorite otvor na krompiru. Stavite u ekspres lonac (sa otvorom okrenutim ka gore), dodajte tečnost, so, ulje i paradajz. Kuhajte 15 do 20 minuta. Poslužite sa sosom kojem ćete dodati prezlu.

Prosječna cijena jela: 6 KM

Flan od kafe

Sastojci: 2 šolje mlijeka, 3 jajeta, 4 kašike kafe, ½ šolje šećera, 4 kašike vanilije, ½ kašicice soli

Priprema: Pustite mlijeko da proključa sa kafom. Procijedite i dodajte so i vaniliju. Umutite jaja sa šećerom i dobro izmiješajte sve sastojke. Napraviti šećerni preliv, karamelizirajte ga i stavite u kalup za flan (kao mali kuglof), pokrijte navoštenim papirom i zavežite gumicom kako ne bi ušla para.


Stavite 3 šolje vode u lonac i položite kalup, pa poklopite. Kad proključa, smanjite vatru i kuhajte 10 minuta, ako koristite veliki kalup ili 5 minuta ako je mali. Nakon toga izvadite flan i ohladite ga vodom, a zatim i u frižideru.

Prosječna cijena jela: 3,5 KM

Kreolsko pile

Sastojci: 1 pile, 3 režnja bijelog luka, 1 šolja sjeckanog crnog luka, ¼  šolje vode ili supe, 2 kašike kisele narandže, 2 pečene paprike, 2 kašike sirćeta, ½ kašike soli, 2 kašike sjeckanog suhog mesa


Priprema: Suho meso stavite u zagrijanu posudu, promiješajte, pa dodajte komade piletine i ispržite ih sa obje strane. Zatim dodajte crni i ispasirani bijeli luk, nasjeckane narandže i pečene paprike, so, sirće ili vino, i prelijte supom ili vodom. Poklopite posudu, smanjite temperaturu i kuhajte 15-ak minuta.

Prosječna cijena jela: 9 KM

Prženice od kukuruza

Sastojci: ½ šolje kukuruznog griza, ½ šolje zrna kuhanog kukuruza, 1 šolja brašna, 1 kašika kvasca, 1 kašika soli, ½ šolje mlijeka, ulje


Priprema: Zamiješajte tijesto od kukuruznog griza, brašna, mlijeka, kvasca i soli i dodajte zdrobljena zrna kukuruza. Kašikom odvajajte prženice, pržite ih na vrućem ulju i redajte na kuhinjski papir da se ocijede.

Prosječna cijena jela: 2 KM

Kubanska riža sa piletinom

Sastojci: 600 g pilećeg filea, 3 kašike palminog ulja, 100 g crnog luka, 150 g riže dugog zrna, 2 režnja bijelog luka, 400 g pelata, 1-2 kašike suhih začina, 1 lovorov list, ½ kašičice mljevenog đumbira, ½ kašičice timijana

Priprema: Isijecite piletinu na kockice i propržite je na zagrijanom ulju, dok ne postane zlatnožuta. Dodajte sitno sjeckan crni luk, malo propržite, pa umiješajte rižu, sitno sjeckan bijeli luk, pelate, suhe začine, lovorov list, đumbir i timijan, pa zalijte vodom. Kuhajte na laganoj vatri, dok se riža ne skuha uz povremeno miješanje. Servirajte toplo, sa zelenom salatom.
Prosječna cijena jela: 6 KM

kubanska kuhinja
U kubanskoj kuhinji zastupljena su jela i sa morskim plodovima

Picadillo

Sastojci: 400 g faširanog junećeg mesa, 1 glavica crnog luka, 4 režnja bijelog luka, 12 maslina bez košpice, 400 g paradajz pirea ili paradajz pelata, 80 g sitno sjeckanih badema, 50 g suhog grožđa, 1 dl crnog vina, čili sos, ulje, suhi biljni začini, biber, so


Priprema: Prodinstajte na zagrijanom ulju crni i sitno sječeni bijeli luk. Kada luk sasvim omekša dodajte meso, prodinstajte, a zatim dodajte paradajz pire i bademe. Kuhajte na laganoj vatri i pri kraju dodajte na kolutiće isječene masline, suho grožđe, začine i vino. Jelo servirajte sa kuhanom rižom.

Prosječna cijena jela: 11 KM

Piše: Adnan Učambarlić

Preporuka

drugi upravo čitaju